Нажаль, кожен з нас якимось чином стикався з таким негативним явищем як крадіжка. Хтось постраждав сам, в когось знайомі чи родичі виявилися у ролі потерпілих. Пропонуємо вашій увазі не дуже втішні цифри, пов'язані з кількістю крадіжок в Україні, та деякі поради, як за допомогою розуміння фактів, наведених нижче, спробувати убезпечити себе від неприємностей. Кожне вдосконалення складових комплексу захисту свого будинку чи квартири зменшує вірогідність того, що до вас завітає небажаний гість та ще і у вашу відсутність.

Спочатку декілька цифр статистики по крадіжкам з проникненням в приміщення. За даними правоохоронців, істотно знизилося число крадіжок (з 114 тис. у першому півріччі 2019-го до 79 тис. у 2020-му). На це вплинув карантин. З об'єктивних причин у злодіїв було зменшено поле для діяльності: більшість громадян тривалий час перебувала вдома. Тому ті, хто промишляв квартирними і кишеньковими крадіжками, не змогли розгорнути свою діяльність", – таке пояснення було почуто від оперативників поліції. Нажаль, поняття «профілактика злочину» чомусь знівельоване, тому статистика по засобу проникнення злодіїв місцями шкутильгає. Але все ж деякі цифри вдалося отримати. Отже: з 100% крадіжок у 12% злочинець мав вільний доступ до помешкання. Вікна чи двері були відчинені, тому зламувати їх не довелось. Як ви розумієте, в цьому випадку самі надійні замки не допоможуть.

В приватних одно-двоповерхових будинках у 24% проникнення було через двері, у 76% - через вікна. Як бачимо, в приватних будинках вікна – це найбільш вразливе місце для проникнення. Які це були вікна (дерев'яні, ПВХ чи алюмінієві) і як були відкриті (розбиття скла, віджим стулки, відкриття кватирки)- це в картках про злочин не фіксується.

Тепер що стосується багатоповерхівок. В цьому жилому секторі крадіжки треба розділити на три складові:
1. Перший та другий поверхи.
2. З третього до передостаннього.
3. Останній поверх.

Проникнення в помешкання, розташовані на першому поверсі, у 56% відбувається через вікно, у 33% - через балкон, або лоджію, у 11% - через вхідні двері. Другий поверх – 48% - через балкон, або лоджію, 24% - через вікно і 28%- через вхідні двері.
Якщо дивитись на статистику проникнення в квартири, розташовані з третього поверху до передостаннього, то левова частка проникнень приходиться через двері в квартиру – 81%. Через балкони та лоджії – 16%. І лише 3% - через вікна.
Останній поверх – через двері здійснено проникнень 86%, через балкони та лоджії – 13%. Через вікна зафіксовано 1% проникнень.

Враховуючи таку невтішну статистику, спробуємо розібратись та дати пораду, як захистити своє майно від крадіжки. Нагадуємо, що в даній статті розбираємо вікна та балконні двері.

 

Фурнітура.

Звичайне пластикове вікно, яке обладнано звичайною поворотно -відкидною фурнітурою, не дуже професійний злочинець відкриє стандартною викруткою за 10-15 секунд. Професіоналу на це буде достатньо 3-5 секунд. І це буде зроблено «без шума и пыли» як казали в відомій кінокомедії. Вся справа в конструктиві запірної цапфи, яка забезпечує прижим стулки. Оскільки звичайна запірна цапфа має вигляд циліндру, а відповідна планка, за яку цапфа заходить, тільки фіксує цапфу в одній площині, то достатньо вставити викрутку між рамою і стулкою вікна та прикласти невеличке зусилля – цапфа вийде з зачеплення і стулка відкриється.

В порівнянні зі звичайною цапфою, протизламна цапфа має форму «грибка», який заходить в спеціальну протизламну відповідну планку. Створюється своєрідний зачеп в трьох площинах, що, в свою чергу істотно ускладнює можливість відтиску стулки.

Звичайна запірна цапфа з відповідною планкою


Протизламна грибоподібна цапфа з відповідною планкою

Наступне, на що треба звернути увагу – це на те, як протизламна відповідна планка кріпиться до рами вікна. Для надійного закріплення цього важливого елементу протизламної фурнітури, шурупи, якими планка кріпиться до профілю, повинні бути вкручені не тільки в пластик, але і обов'язково в армування (не менше двох шурупів). Для кріплення протизламної планки в профілі, в яких армування має форму квадрату, користуються звичайними шурупами, в профілях, де армування має П – подібну форму, треба використовувати більш довгі шурупи.

Замкнуте армування в рамі

 

П – подібне армування в рамі

 

Класи стійкості.

Тепер спробуємо розібратися з класами зламостійкості та кількістю протизламних елементів у віконній стулці. Раніше класи протизламності позначалися абревіатурою WK (Widerstandsklasse — у перекладі з німецької - клас опору), а в новому стандарті ввели позначення RC (resistance class — у перекладі з англійської - клас стійкості). Починаючи з RC 1N,RC 2N,RC 2,RC 3 і так по черзі до RC 6. У класах RC 1N та RC 2N не пред'являється вимог по стійкості до склопакету.
Ще на ринку України пропонують варіант так званої «базової» безпеки, коли на стулку встановлюється одна чи дві пари (грибоподібна цапфа + протизламна відповідна планка) протизламних елементів. У такому випадку світлопрозора конструкція не сертифікується по класу стійкості RC.

Кількість та розташування точок протизламних елементів

*Починаючи з класу стійкості RC 2, кількість пар протизламних елементів встановлюється згідно таблиць розмірів стулок.
Звертаємо вашу увагу на те,що починаючи з класу RC 1N встановлюється ручка з замком. Це потрібно для того, щоб крадій не зміг зсунути фурнітурні зачепи у випадку, коли він має змогу натискання на будь яку запірну цапфу. Звертаю вашу увагу на те, що ручка з ключем повинна витримувати навантаження у 100 Нм.

Ручка з замком

Але остаточну комплектацію вікна, яке відповідає будь якому класу RC, треба дивитись у сертифікаті, який має компанія по виробництву та продажу вікон. В сертифікаті чітко прописана комплектація, кількість точок протизламу, яка встановлена ручка, захист механізму фурнітури, склопакет.

 

Склопакет.

Починаючи з класу RC 2, у вікно потрібно встановлювати склопакет з триплексом (від латинського triplex — потрійний, два чи більше скла, з'єднані між собою спеціальною полімерною плівкою, або рідким полімерним матеріалом) із загартованого скла.

Склопакет з триплексом значно сповільнює час, який потрібен злочинцю, для того, щоб проникнути в приміщення через розбите вікно. Також, сам склопакет потрібно зафіксувати у вікні за для того, щоб не було можливості видавити склопакет всередину. Зазвичай, це роблять шляхом вклейки склопакету у стулку(що додає конструкції ще більшої жорсткості), або додатково закріплюють штапік, який тримає склопакет, саморізами.
Монтаж.
Важливою складовою кожного вікна є його правильний монтаж в стіновий отвір. Якщо встановлення звичайного вікна регламентовано ДСТУ 2.6-79 та ДСТУ 2.6-146, то з вікном, яке обладнане протизламною фурнітурою, треба більш заморочитись. І це поясняється дуже просто – кріплення вікна та кількість точок кріплення самої конструкції до стінового отвору повинні також заподіяти спробам крадія виламати саме вікно шляхом зламу точок кріплення. Особливо це стосується вікон, які встановлюються в отвір без чверті. В цьому випадку доступ до елементів кріплення вікна до стіни стає простішим. Також обов'язково встановлення розпірних клинів між рамою та стіновим отвором під кожну точку протизламу.
Звісно, заламати можна все. Питання в інструментах, кваліфікації зловмисника та часі, який буде витрачено на злам вікна з метою проникнення в приміщення. В таблиці ви можете побачити та порівняти деякі вимоги та характеристики, які застосовуються в залежності від класу стійкості вікон.

Що ж, перейдемо до рекомендацій: вікна та балконні двері якого класу стійкості встановлювати, виходячи з перерахованих фактів статистики та можливості світлопрозорих конструкцій к супротиву зламу.

Приватні одно-двоповерхові будинки:

- Вікна, розсувні системи, ПВХ двері першого поверху – в ідеалі – RC 3, але дещо зменшити бюджет, то RC 2 на всі СПК – теж непоганий варіант.
- Другий поверх – бажано, вікна класу RC 2, балконні двері – RC 3. Біль демократична собівартість – вікна класу RC 1N чи RC 2N, балконні двері – RC 2. Але не забувайте ховати драбину (і це не жарт, а реальність).

Багатоповерхові будинки:

Враховуючи більшість мешканців та просто звичайних перехожих, які можуть бути потенційною загрозою крадію ( досить дивно звучить «потенційна загроза крадію», але так воно і є, бо крадій діє обережно) і не в його інтересі бути викритим за таким заняттям, як зламування вікон, тому на цих об'єктах можна декілька зменшити вимоги.
- Вікна та балконні двері першого поверху – обладнати захистом класу RC 2, вікна другого поверху – RC 1N чи RC 2N, балконні двері - RC 2. При цьому подивіться на можливі інженерні елементі будинку ( газові або інші труби, елементи архітектури) які можуть бути в пригоді зловмиснику. На такі нюанси треба звертати увагу при комплектації вікон елементами безпеки.
- Вікна та балконні двері, починаючи з третього поверху і до передостаннього включно: на вікна, якщо ви хоч якось дбаєте про безпеку свого приміщення, встановіть «базовий» рівень захисту. А ось балконні двері потребують більшого захисту, тому що крадій може будь яким чином попасти до вас на балкон чи лоджію ( по мотузці, під виглядом майстра, який робить зовнішнє утеплення будинку) і вже ламати ваші двері йому буде досить зручно. Так що хоча б клас стійкості RC1N повинен бути на цих дверях.
- останній поверх багатоповерхівки: якщо пам'ятаєте невтішну статистику ( якщо ні – то поверніться на початок цієї статті), то найбільш вразливим місцем квартири, яка розташована на останньому поверсі є балконні двері. Тому вони потребують як можна кращого захисту. І не буде помилкою, якщо ці двері будуть відповідати класу стійкості RC 2.

І ще маленька порада – краще захист буде кращім (вибачаюсь за тавтологію) ніж гіршим.

 

Комплекс заходів.

Будь який захист працює тільки у комплексі. Крім захисту помешкання шляхом укріплення вікон та дверей не можна нехтувати такою складовою захисту як обладнання приміщень охоронною сигналізацією. Яку модель чи марку самої сигналізації ви оберете – вирішувати вам самім. На що є сенс звернути особливу увагу – це на те, які датчики треба встановлювати. В стандарті на вхідні двері ставлять магнітно-контактний датчик-розмикач, а по кімнатах – об'ємні датчики руху.
Це нормальна практика, але є в неї недолік. Поки крадій ламає вікно, сигналізація мовчить і спрацює тільки тоді, коли зловмисник вже через зламане вікно пролізе всередину приміщення. Поки приїде наряд, а це 3-5 хвилин в кращому випадку, то багато того, що лежить зверху, може стати здобиччю крадія, який до приїзду правоохоронців вже буде знаходитися на досить пристойній відстані від місця злочину. Тому на стулки вікон теж рекомендовано ставити розмикачі, які сповістять про спробу зламу вікон ще до того, як вікно буде відкрито. Але дроти на вікні та й самі датчики виглядають не дуже естетично. Тому краще скористуватися такими засобами, які встановлюються на етапі монтажу вікон.

На прикладі ексклюзивних даних по комплектації віконних систем, які надала компанія Winkhaus Ukhaine, можна розуміти, наскільки захист наших будинків та квартир на сьогодні носить актуальний характер.

Але слід зазначити, що на сьогодні в Україні, нажаль, безпеці не приділяється належної уваги. Не слід економити на безпеці, тому що втратити можна значно більше.
Ось такі декілька порад які, сподіваємось, стануть доцільними та збережуть ваші нерви, кошти та настрій.

Велика подяка компанії Winkhaus Ukhaine, особисто її комерційному директору Івану Богдану та ГУНП України за надану інформацію.

Автор: керівник проекту «Віконний консалтинг» Кесслер О.І.