Турецька асоціація пластмас PAGEV (Turkish Plastics Industry Foundation) склала прес-реліз, в якому йдеться про те, що починаючи з листопада 2020 року нафтохімічні компанії по всьому світу скоротили виробництво і поставки вихідної сировини під різними приводами, що призвело до швидкого зростання цін і викликало підозри в картельних змовах.
«Нафтохімічні компанії і раніше були звинувачені в картельній поведінці і неодноразово штрафувалися антимонопольними органами в різних країнах, але величезна прибутковість, що забезпечує такого роду домовленості, в поєднанні зі зривами в ланцюжку поставок, проблемами логістики і, що найбільш важливо, небажанням урядів втручатися в ситуацію через крихкість світової економіки в час пандемії, заохочують деякі компанії продовжувати практику безконтрольної наживи », - йдеться в листі.

Наприклад, за останні дев'ять місяців спотові ціни на полімери в Туреччині зросли в середньому на 150%. Компанії, які працюють за фіксованими цінами (наприклад, за контрактами і тендерами), зіткнулися з труднощами при перекладенні різниці у вартості на своїх клієнтів. Враховуючи що вартість сировини становить в середньому 60% вартості готової продукції, збільшення спотових цін на сировину на 150% змінює вартість готової продукції на 90%. Клієнти відмовляються від купівлі за новими цінами і відповідно до контракту застосовують штрафні санкції, або компанії покривають 90% збільшення витрат, працюючи в збиток.
У PAGEV відзначають, що ціни на сировину, які швидко ростуть, знищують оборотний капітал виробників і роблять їх фінансово нестабільними і крихкими. В галузі, де домінують малі і середні підприємства, переробники змушені закривати виробництва.
Багато компаній зупиняють виробництво через збільшення вартості сировини, скорочують персонал і продають залишки полімерів на складах, тому потрібне термінове рішення.
Підвищення цін на сировину призводить до сплеску інфляції, так як підвищується вартість виробів з пластмас, які зачіпають життя споживачів всюди, від упаковки харчових продуктів до будматеріалів, медичних виробів, синтетичних тканин, засобів для чищення, взуття, меблів, пляшок для напоїв і кухонного начиння, побутової техніки, автопрому та багато чого іншого.

«Підвищення цін на сировину завдало переробникам пластмас удар, який рано чи пізно відчують на собі споживачі, тому це більше не проблема галузі, а загроза економіці. Тому ми розробили початковий набір тимчасових заходів, доповнених структурними змінами, і хотіли б поділитися цими рішеннями », - пишуть у PAGEV.

Рекомендовані рішення для галузі переробки пластмас

1. Відповідні виконавчі органи влади повинні негайно скасувати імпортні мита і протекціоністські заходи стосовно імпорту полімерів і сировини для їх виробництва до кінця періоду високої волатильності.

2. Нафтохімічні компанії повинні вести відкритий діалог з переробниками пластмас і використовувати всі свої потужності для постачання на ринок всієї наявної сировини.

3. Держава повинна розробити заходи підтримки і фінансування інвестицій в галузь вторинної переробки, щоб відповідати стратегії ЄС щодо використання вторинних пластмас.

4. Відповідні органи та громадськість повинні знати про прямий зв'язок зростання цін на полімери з інфляцією, оскільки вони впливають на вартість широкого спектру товарів, від продуктів харчування до текстилю і взуття.

Крім перерахованих вище рекомендацій пропонується вжити заходів щодо виправлення балансу попиту і пропозиції, який був порушений «підозрілою хвилею закриття» підприємств нафтохімічної промисловістю по всьому світу.
Переробники пластмас повинні відмовитися від закупівель сировини

Керівництво турецької асоціації переробників пластмас закликає до міжнародних зусиль, щоб зупинити спекулятивне зростання цін на сировину. З цією метою створюється об'єднана платформа по полімерам, яка представлятиме інтереси компаній на міжнародному рівні.

Відзначається, що Китай є найбільшим виробником пластмасових виробів в світі, а Туреччина займає шосте місце в світі і друге після Німеччини на європейському континенті. Обидві країни не тільки імпортують полімери, а й отримують його на місцевих нафтохімічних підприємствах.

Китай також є найбільшим в світі імпортером полімерів, а Туреччина входить в п'ятірку провідних світових покупців полімерів в залежності від сімейства. Китай споживає близько 7 млн т поліпропілену в рік, або 43% всього світового. З іншого боку, на Туреччину припадає 13% світового імпорту поліпропілену, або більше 2 млн т. У сумі на Туреччину і Китай припадає близько 56% усього світового імпорту поліпропілену.
Тому асоціації обох країн прийняли рішення об'єднати сили, щоб захистити переробників пластмас від руйнівного впливу спекулятивного зростання цін.

Китайські асоціації виробників повідомили PAGEV, що будуть чинити опір росту цін нафтохімічним компаніям, не закуповуючи сировину до тих пір, поки їх запаси не досягнуть критичного рівня, і по можливості будуть використовувати повторно перероблену сировину.

Повідомляється, що в Китаї в червні будуть запущені нові потужності з випуску поліолефінів, які в поєднанні з бойкотом, повинні змінити ситуацію на ринку з закупівлі. Очікується, що нові заводи з виробництва поліпропілену, які будуть запущені в цьому році в Китаї, збільшать виробничі потужності країни по поліпропілену на 15% і скоротять імпорт на 75%.
У другій половині 2021 року також ще повинні запустити додаткові потужності з випуску ПП, ПС, ПК, ПЕ, ПВХ, АБС, ПЕТФ і, таким чином, збільшити пропозицію на ринку, а країнам - експортерам полімерів доведеться шукати нові ринки.

«Щоб компенсувати втрату ринку Китаю, нафтохімічних компаніям доведеться продавати надлишки пропозиції на нові ринки і різко знижувати ціни. Під час введення в дію нових нафтохімічних виробництв в Китаї буде виникати надлишок полімерів, що призведе до встановлення рівноваги на ринку і зниження цін з такою ж швидкістю, як зростають сьогодні », - очікують в PAGEV.

Висновки для переробників пластмас.

1. Поточні ціни на полімери є спекулятивними, які були завищені штучним обмеженням пропозиції нафтохімічними компаніями. Щоб зупинити високу волатильність, всі переробники пластмас повинні припинити закуповувати полімери і працювати з мінімальними запасами.

2. Купувати полімери не у трейдерів, а безпосередньо у нафтохімічних підприємств і віддавати перевагу вторинної сировини.

«Ми очікуємо, що всі виробники приведуть свою політику закупівель у відповідність з нашими пропозиціями. Припинення закупівель сировини з квітня допоможе сповільнити темпи зростання цін на сировину, а нові потужності в Китаї захистять виробників від фінансових втрат.

Наші учасники асоціації, на яких припадає близько 88% всієї виручки від переробки пластмас в Туреччині, продемонстрували одностайну підтримку спільної з китайськими колегами стратегії припинення закупівель сировини на Форумі PAGEV, яке відбулося 20 березня. Це говорить, що ми на правильному шляху. Тому ми впевнені, що тисячі переробників пластмас в Туреччині та Китаї будуть діяти в інтересах свого бізнесу і нашої галузі », - резюмував президент PAGEV Явуз Ероглу (Yavuz Eroglu).

На думку «Віконного консалтингу» вище названі заходи дійсно можуть полегшити життя як виробникам ПВХ продукції так її користувачам та споживачам. Стосовно України – слід констатувати той прикрий факт, що єдиний «національний» виробник Карпатнафтахім не тільки є монополістом, але і домігся антидемпінгових загороджувальних мит, що на сьогодні робить продукцію вітчизняних виробників ПВХ профілю неконкурентноздатними. Вартість вітчизняного профілю незалежно від виробника ситуативно дорожче ніж вартість брендових європейських профілів, що примушує наших виробників продавати свою продукцію нижче собівартості. Та і кінцевий продукт, будь то вікна чи двері з ПВХ, зазнав суттєвого подорожчання і вимиває з і так напівпорожніх у зв'язку з коронакризою гаманців наших співвітчизників зайві кошти. Держава мовчить, антимонопольний комітет мовчить, профільні асоціації мовчать. Замість відміни безглуздих мит, розглядається введення додаткових мит на ввіз ПВХ профілю. Як завжди – піклування про маленького пересічного українця в нашій крайні може бути тільки перед виборами та на словах.