Пінополіуретан – ніби банально, але все ж …

Батьком поліуретану є видатний німецький хімік Отто Байєр, який винайшов формулу цієї хімічної сполуки в 1930-х роках, але сам винахід вийшов на ринок через двадцять років у вигляді губок і наповнювачів для самостійного використання під тиском. Коли ви ходите, керуєте автомобілем, спите або працюєте, є великий шанс того, що предмет, з яким ви контактуєте , містить поліуретан.

Поліуретанові піни застосовуються в автомобільній, авіаційній, швейній промисловості та при опорядженні поверхні. Їх використовують для виготовлення килимів, упаковки та іграшок. Це лише декілька прикладів, оскільки коло їх застосування неймовірно широке. Цікаво, що і через 65 років після появи на ринку поліуретану, важко знайти однаково гарну та дешеву заміну.

Пінополіуретанова піна - ізолюючий матеріал, отриманий шляхом взаємодії відповідного полікарбомату з водою з подальшим декарбоксилюванням. Виділений CO2 викликає спінення створеного полімеру. Сировиною для отримання вихідного полікарбомату є диізоціанати та поліоли, поліестери, поліефіри. Властивості пінополіуретану, тобто жорсткість, хімічна стійкість, залежать головним чином від природи та функціональності використовуваних поліолів.

Винахід Отто Байєра за 65-річну історію свого існування вдосконалювався та модифікувався на протязі багатьох років, і найбільшу участь в цьому прийняло космічне агентство NASA. Замінні, гнучкі поліуретанові вставки в спортивному взутті, які амортизують удар ступні по поверхні, забезпечують вентиляцію, цим ми зобов'язані NASA – ці вимоги закладалися при розробці устілок для космічного взуття. Їх гнучкий варіант було створено для зменшення навантаження на космонавтів під час зльоту або посадки. Завдяки своїм властивостям, відбувається рівномірний розподіл маси по поверхні, матеріал не чутливий до перепадів температури і прекрасно пристосовується до форми тіла космонавта. З цієї причини пінополіуретан широко застосовується, серед іншого, в меблевій промисловості, в реабілітаційній медицині - допомагає уникнути пролежнів після травм, коли пацієнту треба довго лежати без руху.

Нарешті, пінополіуретан пропонує ряд можливостей та застосувань у будівництві - найважливіша з них є теплоізоляція. Пропозиції Illbruck включають в себе просочені і попередньо стиснуті поліуретанові стрічки, які називаються стрічками, що саморозширюються і цілий ряд пінок, закритих в балонах під тиском,так званих монтажних пін, які використовуються для герметизації та утеплення монтажного зазору. У цій статті ми підсумовуємо основні знання стосовно монтажних пін в практичному вимірі. Поліуретанова піна - ніби банально, але все ж... вам потрібно щось знати про неї, щоб уникнути помилок при монтажі. Перше питання – безпека при використанні такого типу виробів, на яку, зазвичай, не дуже звертають увагу. Використання піни поліуретанової в балончику під тиском без використання захисних окулярів - це як ходити по даху без ременів безпеки - один невдалий крок, і маємо трагедію. Важко уявити очищення очей ацетоном, при попаданні в них піни. Вживання води, яка є частиною реакції хімічного затвердіння, також є дуже поганою ідеєю. Також, слід бути обережним при перевезенні балончиків, їх слід належним чином закріпити, оскільки поліуретановий наповнювач в них може вибухнути при ударі одного об другий. Слід також пам'ятати, що зберігати балончики і наносити піну треба при температурі, яку декларує виробник.

Ми згадали воду, завдяки якій виробляється правильна (дрібнозерниста, регулярна в поперечному перерізі) структура теплоізоляційного матеріалу та акустичного ізолятора. Тут допоможе звичайний зрошувач для квітів - перед нанесенням піни поверхню зазору слід зволожити. Це перша необхідна умова. Для нанесення піни на поверхню використовується спеціальний монтажний пістолет.

Це має величезний вплив на кінцевий результат.

Ми рекомендуємо використовувати професійні монтажні пістолети, а не китайські підробки, пам'ятаючи про їх обслуговування, щоб вони служили нам тривалий час. Найкращі монтажні пістолети, крім механізмів, які забезпечують їх функціонування на тривалий час, мають форсунки з внутрішнім діаметром 2 мм, що в п'ять разів менше за внутрішнього діаметру ствола, завдяки цій різниці забезпечується оптимальний тиск і піна рівномірно перемішується і виводиться назовні. Накрутивши балончик на монтажний пістолет, струсіть його приблизно 20 разів і вставте форсунку в щілину зазору, пам'ятаючи про правила безпеки - маємо на увазі вашу власну безпеку та безпеку спостерігачів, якщо у вас таких є. Якщо зазор занадто глибокий, заповніть його в розріз з обох сторін, щоб забезпечити рівномірне заповнення та затвердіння піни по всій глибині монтажного шву. Піну можна обрізати через 45 - 60 хвилин, залежно від температури навколишнього середовища та вологості. Час повної полімеризації – доба. За такий строк матеріал стає стійким, якщо нанесення проводилося відповідно до технології та рекомендацій виробника.

Нарешті, варто додати, що пінополіуретан є гігроскопічним матеріалом - він поглинає вологу, а тому потребує відповідного захисту (див. систему "illbruck i3"), щоб ми могли роками насолоджуватися його функціональністю. Він також не стійкий до ультрафіолетового випромінювання – під впливом сонячних променів відбувається швидка руйнація матеріалу. Враховуючи це, тим більше його слід захистити в спеку, особливо на південній стороні новозбудованого будинку, перед облаштуванням фасаду.
Не будемо забувати, що навіть, здавалося б, банальні продукти вимагали багаторічних досліджень та вдосконалень. Поліуретанова піна, безумовно, має за собою цікаву історію і заслуговує назватися великим винаходом XX століття. Однак, щоб мати змогу належним чином (безпечно та відповідаючи вимогам) використовувати цей, здавалося б, тривіальний продукт, проконсультуйтеся з виробником - дивіться технічні описи окремих виробів, доступні на веб-сайті www.illbruck.de. 

Ознайомтеся з "Настанова щодо використання професійних пін поліуретанових" - натисніть для завантаження

Технічний переклад: Московських О.П.
Літературна адаптація: Кесслер О.І.