«Запотівання» вікон часто помилково пов'язують з технічними дефектами, що виникають внаслідок поганого стану віконного виробу або помилок при монтажі.  

    Причини такого стану речей, однак, зазвичай прозаїчні і пов'язані з природними фізико-хімічними процесами, що відбуваються в навколишньому середовищі. Це не означає, що ми повинні миритися з росою, яка утворюється на шибках. Що робити, щоб вікна не запотівали? Нижче представлені прості та ефективні способи позбавлення від цієї проблеми.


 

Чому запотівають вікна?

     Найчастіше ефект „вікон, які плачуть” викликано великою різницею температур зовні і всередині будинку. Цей ефект додатково посилюється високою вологістю повітря та неправильною вентиляцією приміщень.

 

Чому вікна „потіють”  зсередини?

      Вікна „потіють” зсередини переважно в осінньо-зимовий період. Тоді температура на вулиці низька, на відміну від утепленого внутрішнього приміщення житла. Тепле повітря, у якому є якась кількість вологи, рухаючись по приміщенню, натрапляє на перешкоду у вигляді холодного скла. Різниця температур викликає конденсацію водяної пари , яка появляється на поверхні вікна зсередини. Фактори, що підвищують вологість повітря в будинку, наприклад, приготування їжі, квіти, сушіння білизни або купання, збільшують інтенсивність „потіння” вікон у даному приміщенні.


 

Чому „потіють” вікна зовні?

   Вікно запотіває ззовні через конденсацію повітря. Найчастіше це явище має місце навесні, коли тепле повітря з рослин, ґрунту чи прилеглих водойм випаровується, а потім увечері охолоджується й конденсується на поверхні вікон. Проблема в основному стосується естетики - запотіле дахове вікно, на якому залишаться краплі води, потребує постійного протирання.

 

Чому вікна „потіють”  між шибками ?

   Раніше у старих дерев’яних  вікнах між шибками в наслідок негерметичністі було запотівання скла  також найчастіше взимку. На сьогодняшній день сучасний склопакет це герметична конструкція, що складається від двох до чотирьох шиб. Порожнина між шибками заповнена осушеним повітрям або інертним газом, який зберігається за рахунок герметичної рамки, заповненою абсорбирующим матеріалом. Тож якщо з внутрішньої сторони скла з’явилися краплі, це означає, що склопакет розгерметизувався.

 

Запотівання вікон і коефіцієнт тепловіддачі

   Коефіцієнт теплопередачі вікна визначає кількість тепла, яке виходить з приміщення крізь вікно. Законодавчі стандарти вимагають використання рішень, які гарантують високу герметичність, а отже, енергозбереження. Тому, чим вище енергозбереження вікна, тим  тепліше поверхня і, як наслідок, нижче ймовірність утворення вологи на склі.

 

Що робити, щоб вікна не запотівали?

Запотівання вікон в будинку - зазвичай нормальне явище, яке не вимагає складних втручань. Просто дотримуйтесь кількох простих правил. 

 

Що робити, коли вікна запотіли зсередини?

    Найкращий спосіб запобігти запотіванню вікон зсередини – забезпечити хорошу циркуляцію повітря в приміщенні. Для цього необхідно регулярно провітрювати приміщення. Однак як відкрити вікна, щоб вони не запотіли взимку? Щоб квартира не сильно охолоджувалася, варто обладнати вікна віконними провітрювачами. Це пасивне рішення забезпечує постійний повітрообмін і автоматичне регулювання його вологості  і при цьому значно не знижаючи температуру у кімнатах. Також варто пам’ятати про вмикання кухонної витяжки під час приготування їжі, витяжку у ванній після купання та утримання в справному стані вентиляційних решіток.


 

 Запотівання вікон між шибками

Поява конденсату між шибками означає технічний дефект розгерметизації склопакету, який ,зазвичай, потребує  заміни склопакету. Плями, що утворюються всередині склопакета, погіршують видимість i їх неможливо витерти. 

 

Кращі способи запобігати запотіванню вікон у будинку

Незалежно від того, парять вікна в квартирі зсередини або зовні, варто пам'ятати про кілька основних методів, які дозволять уникнути проблеми запотівання вікон. Перш за все, якщо можливо, розмістить вікно таким чином, щоб забезпечити вільну циркуляцію повітря. У теплу пору року ми можемо регулярно відкривати їх навстіж або залишати відкинутими, а в холодну пору року ми можемо використовувати опцію мікровентиляції. Якщо це неможливо, варто подбати про швидке зниження температури і видалення вологого повітря шляхом короткочасного провітрювання приміщення. Хорошим способом також може бути підтримання постійної температури в квартирі, що зменшить ефект запотівання вікон від великих перепадів температури. Найкраще, звичайно, обладнати квартиру сучасними енергоефективними вікнами з якісним «теплим» монтажем. Таким чином ми захистимо себе від протягів і проблемного запотівання вікон.